Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Wspierające świadczenia – kto będzie mógł się o nie starać

Wspierające świadczenia to nowa metoda pomocy państwa, która ma ułatwić samodzielne funkcjonowanie osobom z jakąś niepełnosprawnością. Od roku 2024 roku jest możliwość składania wniosków o to wsparcie finansowe, jakie jest przyznawane w oparciu o ocenę poziomu potrzeby wsparcia. W procesie oceny pod uwagę jest brana zdolność danej osoby do wykonywania codziennych czynności, jej samodzielność oraz konieczność pomocy innych. Podczas weryfikacji wniosku pracownicy z dużym doświadczeniem powinni przeprowadzić wywiad środowiskowy, na podstawie którego są przyznawane świadczenie wspierające punkty w skali między zero a sto.

Takie świadczenie będzie przysługiwać osobom, które otrzymały co najmniej siedemdziesiąt punktów. O wsparcie mogą starać się osoby z niepełnosprawnościami, jakie są pełnoletnie i mieszkają w Polsce. Wysokość takiego świadczenia uzależniona będzie od otrzymanych punktów – im wyższy wynik, tym wyższa kwota wsparcia. W przypadku niezadowolenia z decyzji można złożyć świadczenie wspierające odwołanie w okresie 14 dni od jej otrzymania.

Należy wspomnieć, że świadczenie wspierające można otrzymywać niezależnie od innych form pomocy, typu zasiłek pielęgnacyjny czy renta socjalna. Nie jest ono również uzależnione od dochodowego kryterium, co oznacza, że sytuacja materialna wnioskodawcy nie ma będzie wpływać na możliwości jego otrzymania. Aby złożyć wniosek, należy skontaktować się z zespołem wojewódzkim do spraw związanych z niepełnosprawnością w regionie, w którym się mieszka.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY